ÚVOD
Články a zprávy
Zprávy
Aktuality
Samotný řidič v autě roušku nepotřebuje

Samotný řidič v autě roušku nepotřebuje

Přesto, že v současné době platí omezený pohyb osob, mnozí z nás jezdí autem do práce, na nákup, nebo vyřídit nutné a bezodkladné záležitosti. Pokud jsme v autě sami, není nasazená rouška z hlediska ochrany zdraví nutná a navíc může znesnadňovat plné soustředění se na jízdu. Například v případě, že řidič užívá při řízení brýle, které se v kombinaci s nasazenou rouškou mohou zamlžovat.

Ochranu nosu a úst však musíme mít s sebou a připravenou pro případ komunikace s jinými osobami.

Typický příklad je třeba komunikace s policejní hlídkou nebo objednávání u okénka rychlého občerstvení,“ vysvětluje MUDr. Hana Jiráková, praktická lékařka pro dospělé.

V případě, že v autě vezeme pasažéry, je situace zcela jiná a roušku použít musíme. Stejná situace nastává i tehdy, řídíme-li vypůjčené auto. „V takovém případě je vhodné použít i rukavice a prostor vozidla důkladně větrat,“ dodává infekcionista Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš v rozhovoru pro DVTV, který řekl, že správným větráním se koncentrace viru COVID-19 snižuje. To platí samozřejmě i pro naše domácnosti.

Pokud je tedy nutné mít roušku při řízení nasazenou, doporučujeme jezdit velice opatrně a mít na paměti to, že nemáme plnohodnotný periferní výhled směrem dolů. Také roušku nemusíme nasazovat až k očím, ale co nejníže, aby nás však nadále chránila.

Použitou roušku však v autě rozhodně nenecháváme. Jednorázovou ochranu je třeba zabalit do igelitového obalu a vyhodit. Roušky, které lze použít opakovaně, doma vyvařte alespoň po dobu pěti minut a po uschnutí vyžehlete.

Ani zásobu čistých roušek však ve vozidle nenecháváme, v interiéru vozidla je mnoho baktérií.

Z článku na https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/behem-pandemie-nezapominejte-na-desinfekci-interieru-auta-je-to-raj-pro-bakterie se dozvídáme, že:

„Před ani ne rokem proběhla v Americe velká studie zaměřená na čistotu interiéru aut. Studie zjistila, že na průměrném volantu je 629 CFU, což je počet kolonií bakterií. Pro srovnání, záchodová prkénka mívají kolem 180 CFU. Vypadá to děsivě, ale je to logické. Záchodová prkénka totiž většina umývá mnohem častěji než volant v autě a přitom právě na volant saháme neumytýma rukama.“

Místa v interiéru vozidla, na kterých se nachází největší množství baktérií:

Právě v této době je proto nutné se mnohem víc starat o čistotu a dezinfekci předmětů ve vozidle, kterých se nejčastěji dotýkáme. Dezinfikovat bychom měli vyznačená místa uvnitř i zvenku vozidla

Foto https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/behem-pandemie-nezapominejte-na-desinfekci-interieru-auta-je-to-raj-pro-bakterie

Z citovaného článku dále uvádíme:

„Pomůžou vám k tomu jak desinfekční ubrousky, tak také veškeré desinfekční prostředky, které máte doma. Konkrétně proti koronaviru zabírá nejméně 70% roztok alkoholu a také izopropylalkohol. Dobře poslouží třeba technický líh, jen si důkladně zjistěte, jaké konkrétní je jeho složení. Záleží na výrobci, ale právě technický líh má mezi 85 a 90 % alkoholu. Po naředění by neměl ublížit žádnému z běžných povrchů v autě. Desinfekcí můžete otřít i samotné čalounění sedadel a další měkké povrchy v autě. Ale pozor, nikdy je takto nepromáčejte. Vydesinfikovat takto můžete i kůží čalouněná sedadla, ale doporučujeme je pak ošetřit také speciálními ochrannými prostředky na kůži. Stejně jako lidská kůže, potřebuje i ta v autě po desinfekci, která vysušuje, hydrataci.
Specialisté na čistotu pak důrazně varují před použitím například peroxidu vodíku! Zároveň se vyhněte přípravkům obsahujícím čpavek. Obě látky by mohly exteriér, ale i interiér auta nenávratně zničit.“

S problémy a omezením, které jsme doposud nikdy nezažili, se vyrovnáváme různě. Pravidla pro používání ochranných prostředků proti možné nákaze jsou však jednoduchá a účinná.

V textu použité zdroje:

https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/v-aute-rousku-nutne-nepotrebujete-ty-obycejne-navic-za-par-minut-

https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/behem-pandemie-nezapominejte-na-desinfekci-interieru-auta-je-to-raj-pro-bakterie

Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

15 zemí spojilo síly proti manipulacím s tachografy!

15 zemí spojilo síly proti manipulacím s tachografy!V říjnu se Hasselt v Belgii stal centrem…

ADR Cross border Enforcement – soustředěná kontrolní akce ADR v Belgii

V termínu od 22. do 24. října 2024 probíhala na dvou místech v Belgii, v Minderhout a v Turnhout,…

Proměnu na INSID bereme vážně

Přípravy na vznik Inspekce silniční dopravy již začaly. Nejde jen o změny řady zákonů a vyhlášek,…

V kurzu jsou softwarové manipulace

Tak, jak se kontrolorům postupně daří odhalovat různé druhy podvodů s tachografy, mění svou taktiku…