Od 1. října loňského roku už není v povinné výbavě vozidel (vyhláška č. 341/2014 Sb., ve znění pozdějších předpisů) uvedena výstražná vesta. Přesněji řečeno „oděvní doplněk s označením z retroreflexního materiálu“. Což ovšem neznamená, že tento oděvní doplněk, nejčastěji vesta, už není potřebný. Zákon o silničním provozu s číslem 361/2000 Sb. je účinný od 1. ledna 2001, ale povinnost řidiče mít na sobě stanovené oděvní doplňky (nejčastěji výstražnou vestu) zavedla až novela tohoto zákona od 1. srpna 2011. Je uvedena v § 5 odstavec 1 písmeno l):
l) mít na sobě oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu stanovené prováděcím právním předpisem podle § 56 odst. 8, nachází-li se mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním; to neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.
§ 56 odstavec 8: Vzor a způsob užití oděvních doplňků s označením z retroreflexního materiálu stanoví prováděcí právní předpis.
Prováděcím předpisem je vyhláška č. 294/2015 Sb., oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu upravuje § 19.
§ 19
Vzor a způsob užití oděvních doplňků s označením z retroreflexního materiálu
(1) Oděvními doplňky jsou blůza, kabát, tričko, vesta nebo kalhoty fluorescenční žluté nebo fluorescenční oranžovo-červené barvy doplněné retroreflexními pásy (dále jen „výstražný oděv“). Retroreflexní pásy a fluorescenční plochy musí být na výstražném oděvu vhodně umístěny a provedeny v dostatečné ploše. Tyto podmínky jsou splněny, odpovídá-li výstražný oděv požadavkům příslušné harmonizované evropské normy1).
1) ČSN EN ISO 20471:2013. Oděvy s vysokou viditelností - Zkušební metody a požadavky.
(2) Vzory výstražných oděvů jsou vyobrazeny v příloze č. 12 k této vyhlášce.
Povinnost mít na sobě tyto oděvní doplňky za popsaných okolností je stanovena především pro bezpečnost řidiče.