I když se v policejních statistikách dopravních nehod nevykazují nehody způsobené tzv. slepým úhlem přímo, jsou velmi časté. Problém mrtvých úhlů je spojen s příčinami „nesprávné otáčení nebo couvání“ a „jiný druh nesprávné jízdy“, které jsou v období od ledna do září 2018 zařazeny na 2. a 3. místo nejčastějších příčin a dohromady vyčísleny na více než 13 tisíc nehod,“ uvádí Martin Bednář ze společnosti DEKRA.
Z tiskové zprávy k tomuto problému:
Především řidiči kamionů a autobusů často nemají úplnou kontrolu nad oblastí těsně před a za vozidlem, ale i po stranách. Právě tam ale může být motorkář, cyklista či osobní auto, ačkoli o něm řidič nemá tušení. Účastník silničního provozu, který se pohybuje v těsné blízkosti vozidla, může řidiči zcela zmizet z výhledu.
Slepé úhly
Řeč je o tzv. slepých neboli mrtvých úhlech, tedy o místech, která řidič nevidí okolo vozidla, zejména v zrcátkách. V důsledku slepého úhlu často vznikají dopravní nehody. Řidič nemůže včas zareagovat na vozidlo nebo objekt, o jehož výskytu do poslední chvíle neví. Při couvání kamionu, kdy dochází k zalomení návěsu vůči tahači, je nebezpečí ještě vyšší. Omezený výhled bezprostředně kolem vozidla je velkým rizikem, přesto na něj mnoho řidičů nebere zřetel.
Společnost DEKRA CZ a.s. zvyšuje povědomí o nehodách způsobených slepými úhly při svých vzdělávacích aktivitách. Lektoři na školení řidičů ukazují, kde všude se slepé úhly vyskytují i přes optimální nastavení zpětných zrcátek. Cílem je, aby si všichni účastníci silničního provozu uvědomili související nebezpečí a dokázali se pohybu v kritických místech vyvarovat. Např. v Německu si studenti škol prakticky vyzkoušeli, kde je řidiči kamionů vidí, a kde naopak ne. Poznali, že zrcátka předkládají řidiči menší nebo zkreslený obraz reality, nikoli plnohodnotný přehled. Z toho vyplývají velká rizika především pro chodce a cyklisty, kteří se pohybují v nebezpečné blízkosti.
Kde jsou kritické oblasti?
Jedná se o zóny po obou stranách vozidla, ale především v úrovni kabiny, dále těsně před vozidlem a za celou zádí vozidla. Pro zajištění bezpečnosti zvyšte pravděpodobnost, že vás ostatní řidiči nepřehlédnou, a dodržujte níže zmíněná doporučení:
Asférická zrcátka a nové systémy
Na eliminaci rizik spojených se slepými úhly se neustále pracuje. Nové moderní automobily mohou být opatřeny systémy, které dokáží hlídat pohyb jiných účastníků silničního provozu ve slepém úhlu a řidiče upozornit. Pokud řidič nereaguje, některé systémy dokonce zasáhnou do řízení vozidla nebo zastaví vozidlo před hrozící kolizí. Na trhu existují i přídavná boční zrcátka, která rozsah klasických zrcátek zvětšují. Nová zpětná zrcátka tzv. asférická jsou zakřivená, aby v nich bylo vidět co nejvíc – nejen za vozidlo, ale i do stran. „Nejvíce ale pomůže správný postup při kontrole zrcátek, který jsme se všichni učili v autoškole, častá průběžná kontrola všech zrcátek během jízdy, věnování pozornosti okolní situaci, ale také spolupráce všech účastníků provozu,“ radí Martin Bednář, manažer preventivního projektu Nehodou to začíná.