Nemusí se stát jen „mimo civilizaci“, nebezpečný zalesněný úsek může být i na okraji města. Taková místa bývají označena výstražnou dopravní značkou „Zvěř“.
V roce 2017 bylo podle policejních statistik nahlášeno celkem 12 494 nehod, jejichž příčinou byla srážka s lesní zvěří nebo domácím zvířetem, o život přitom přišla jedna osoba. Letos se v období leden-duben stalo takových nehod již 3 655, naštěstí zatím bez smrtelného zranění člověka. Správně reagovat na setkání se zvěří není jednoduché, neexistuje univerzální návod. Každá konkrétní situace je jiná, ale několik obecných zásad můžeme nabídnout.
Co radí odborníci?
Nahlásit nehodu?
Ano. Z webové stránky https://www.epojisteni.cz/aktuality-co-delat-pri-srazce-se-zveri/
„Pokud dojde k úmrtí zvířete, je povinností každého řidiče, takovou nehodu nahlásit Policii ČR a to i v případě, že nevznikne žádná škoda na vozidle! V případě, že tak neučiní, hrozí každému řidiči poměrně vysoká pokuta. Policie ČR oznámí smrt zvířete místnímu mysliveckému spolku, který následně zajistí odvoz mrtvého zvířete.“
A BESIP upozorňuje:
Pokud řidič zvíře po srážce naloží do auta, většinou se z něj stává pytlák. „Toho z vás podle platného ceníku vytvořeného odborníky z ministerstva zemědělství, policie a několika neziskových organizací udělají už dva bažanti, protože jejich cena přesahuje pětitisícový limit.“
Volně pobíhající domácí zvířata
Povinnost vlastníka nebo držitele domácích zvířat upravuje tentokrát zákon o silničním provozu (§ 60 odst. 11).
„Vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci.“
Komentář z publikace BUŠTA, P., KNĚŽÍNEK, J.: Praha 2016, s. 120:
Pobíháním je třeba rozumět jakýkoliv nekontrolovaný volný pohyb či výskyt domácího zvířete na pozemní komunikaci. Nepůjde tedy jen o případy, kdy se zvíře bude po pozemní komunikaci pohybovat samo, například když uteče, ale i o případy, kdy se kontrole vymkne. Jakkoliv pojem pobíhání evokuje rychlý pohyb, ustanovení beze sporu dopadá i na situace, kdy se domácí zvíře na pozemní komunikaci dostane pohybem pomalým, a zákaz zcela jistě pokrývá i případy, kdy domácí zvíře na pozemní komunikaci prostě jen stojí. Odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem je upravena v § 2933 a násl. nového občanského zákoníku. Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem. Slouží-li domácí zvíře vlastníku k výkonu povolání či k jiné výdělečné činnosti nebo k obživě, anebo slouží-li jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, zprostí se vlastník povinnosti k náhradě, prokáže-li, že při dozoru nad zvířetem nezanedbal potřebnou pečlivost, anebo že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti.