Na nebezpečí pro chodce za snížené viditelnosti upozorňují média, Policie České republiky, BESIP a mnozí další. Kampaň „Vidíme se?“ začala ještě dříve, než povinnost označení chodců za snížené viditelnosti nabyla účinnosti novelou zákona o silničním provozu, a stále pokračuje. A i když právní norma vyžaduje tuto povinnost pouze při chůzi mimo obec, vždy se zdůrazňuje, že i v obci může být tak špatná viditelnost, že i tady mají retroreflexní prvky pro bezpečí chodců svůj význam. O preventivně kontrolních akcích a jejich výsledku nám napsal Milan Vaníček, vedoucí oddělení BESIP Centra služeb pro silniční dopravu a koordinátor BESIP pro ČR.
V první polovině měsíce listopadu proběhla po celém území ČR preventivní akce zaměřená na kontrolu chodců, jestli v praxi používají reflexní prvky. Policie ČR ve spolupráci s krajskými koordinátory BESIP se zaměřili na používání a správné umístění reflexních prvků na oblečení.
Bohužel nutno konstatovat, že zjištění z této akce nejsou nijak povzbudivá. Při některých kontrolách byla zjištěna až polovina chodců, kteří reflexní prvky mimo obec za snížené viditelnosti nepoužívají, nebo je používají špatně, že nejsou vidět ze všech stran. A tak krajští koordinátoři nejprve s kontrolovanými chodci probrali, proč je nutné tyto prvky používat, jak je používat a následně každého obdarovali nějakým dárkem, který přispěje ke zvýšení bezpečnosti pohybu po komunikacích. Z akce také vyplynulo, že by povinnost nosit reflexní prvky měli mít i chodci, kteří se pohybují v obcích, kde nejsou pozemní komunikace dostatečně osvětleny.
Kromě správně umístěných retroreflexních prvků záleží i na barvě oblečení. Obrázek a další informace o kampani „Vidíme se?“ na: http://www.ibesip.cz/cz/pro-media/211-kampan-vidime-se