Řidič nesmí zastavit a stát kromě dalších stanovených případů také na parkovišti, které je vyhrazeno pro jiná vozidla. Tento zákaz však neplatí, pokud zastavení a stání nepřekročí dobu tří minut a neohrozí a neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, případně neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno.
Za vyhrazené parkoviště lze považovat pouze takové parkoviště, které je označeno svislou dopravní značkou č. IP 12, vodorovnou dopravní značkou č. V 10e, případně jejich kombinací, nebo svislou dopravní značkou č. IP 12 vždy povinně doplněnou vodorovnou dopravní značkou č. V 10f „Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou“.
IP 12:
Vyhrazené parkoviště
Značka označuje místo, kde je dovoleno zastavení a stání pouze některých vozidel.
Údaje o tom, pro koho je parkoviště vyhrazeno (např. název organizace, státní poznávací značka, symbol zařízení) a popřípadě v jaké době, jsou uvedeny na dodatkové tabulce a mohou být uvedeny i na značce místo nápisu. Mimo dobu, po kterou je parkoviště vyhrazeno, smějí na takto označeném místě zastavit a stát i řidiči jiných vozidel, pokud není stanoveno jinak.
Případný stanovený způsob stání se vyznačuje obdobně jako na značkách „Parkoviště“ vyznačujících způsob stání. Značka, na které je uveden symbol zařízení nebo prostoru pro osoby na vozíku, je vždy doplněna vodorovnou dopravní značkou „Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou“.
V 10e:
Vyhrazené parkoviště
Značka vyznačuje dovolené zastavení a stání a popřípadě stanovuje způsob stání ve vztahu k okraji pozemní komunikace. Při stání nesmí vozidlo svým obrysem nebo nákladem přesahovat do vozovky vyznačenou plochu.
Na značce lze vhodným nápisem vyznačit, pro koho je parkoviště vyhrazeno.
V 10f:
Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou.
Na ploše vyznačené touto značkou smí zastavit a stát pouze vozidlo označené parkovacím průkazem označujícím vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou.
Značka vždy doplňuje svislou dopravní značku „Vyhrazené parkoviště“ se symbolem zařízení nebo prostoru pro osoby na vozíku.
Kde tři minuty neplatí
Vozidlo neoprávněně stojící na (jakémkoli) vyhrazeném parkovišti může policista nebo strážník obecní policie nechat odstranit (§ 27 odst. 5 zákona o silničním provozu).
Speciální úprava je pak obsažena v § 67 odst. 8. Ta řidičům ostatních vozidel zakazuje zastavení a stání na parkovišti vyhrazeném pro vozidla označená parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením, a to bez jakékoli výjimky. Právo na takovém parkovišti zastavit a stát na dobu nepřekračující tři minuty se tedy v těchto případech neuplatní (BUŠTA, P., KNĚŽÍNEK, J.: Praha 2016, s. 77).