Tentokrát jde o zdravotní posudek řidičů, kteří dovršili 65 let věku. Povinnost mít posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel samozřejmě pokračuje, dalšími lhůtami jsou věkové hranice 68, 70 a následně každé dva roky. Zákon o silničním provozu navíc ukládá těmto řidičům povinnost mít tento posudek při řízení u sebe a na požádání ho předložit ke kontrole. Komu?
Na výzvu policisty, vojenského policisty, strážníka obecní policie ve stejnokroji nebo celníka ve stejnokroji.
Řidič motorového vozidla, který není držitelem platného posudku o zdravotní způsobilosti, spáchal podle § 125c odst. 1 písm. e) bodu 4 přestupek.
Za tento přestupek se uloží pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku; body se nezapočítávají.
Skutečnost, že řidič motorového vozidla nebude mít v rozporu s § 6 odst. 7 u sebe doklad o zdravotní způsobilosti, sama o sobě nebude zakládat naplnění skutkové podstaty (BUŠTA, P., KNĚŽÍNEK, J.: Praha 2016, s. 301).
Přestupek, za který se podle zákona o silničním provozu ukládá zákaz činnosti, nelze projednat v blokovém řízení a od uložené sankce nelze v rozhodnutí o přestupku upustit.
S tím souvisí ještě další ustanovení zákona o silničním provozu, konkrétně § 87a Dopravně psychologické vyšetření. Podle odstavce 3 je dopravně psychologickému vyšetření povinna podrobit se osoba, která žádá o vrácení řidičského oprávnění, které pozbyla v důsledku mimo jiné proto, že jí byla správním orgánem uložena sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, byla-li tato sankce uložena na dobu nejméně šesti měsíců.