Za chodce jsou podle zákona o silničním provozu považovány kromě dalších i osoby, které k pohybu v silničním provozu používají ruční nebo motorový vozík pro invalidy. K jízdě tedy mohou užít chodník nebo stezku pro chodce.
Stezka pro chodce začíná a končí dopravní značkou (C 7a a C 7b). Pojem „chodník“ v současném vymezení základních pojmů není. Pomoci si můžeme prostřednictvím judikátu z roku 2013:
Nejvyšší správní soud (podle rozsudku ze dne 11. 9. 2013, čj. 1 As 76/2013-29, www.nssoud.cz):
1. Definici pojmu „chodník“ český právní řád neobsahuje. Výraz chodník je nutné chápat shodně jako v běžném životě: chodníkem bude část ulice nebo silnice určená pro pěší zřetelně oddělená od ostatní komunikace (zpravidla zvýšeným obrubníkem), která často lemuje zástavbu, resp. oplocení pozemku, na straně jedné a ostatní komunikaci na straně druhé.
(…)
Vraťme se ale k jízdě ručních nebo motorových vozíků pro invalidy. Zákon o silničním stanoví pravidla této jízdy v § 53 odst. 6:
(6) Osoba pohybující se pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce. Nemůže-li užít chodník, smí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.
Pravou krajnici nebo pravý okraj vozovky je třeba zdůraznit především proto, že starší právní úprava připouštěla užití „kterékoliv krajnice nebo kteréhokoliv okraje vozovky“.
V této souvislosti ještě připomínáme, že obecné technické požadavky na bezbariérové užívání staveb (včetně staveb pozemních komunikací) v současné době stanoví vyhláška č. 398/2009 Sb.