Prováděcí vyhláška k zákonu o silničním provozu, která nabyla účinnosti dnem 1. ledna 2016, obsahuje novou vodorovnou dopravní značku „Místo pro přecházení“. Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, obsahuje tento pojem v § 54 v souvislosti s bezpečným přecházením vozovky:
(1) Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou „Přechod pro chodce“, „Podchod nebo nadchod“, musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
Co se rozumí „místem pro přecházení vozovky“ se zákonem neupravuje a dlouho to pro účely pravidel provozu nebylo upraveno ani jiným způsobem. Teprve vyhláškou č. 294/2015 Sb. byla zavedena vodorovná značka V 7b „Místo pro přecházení“. Žádná svislá značka k označení místa pro přecházení vozovky nebyla zavedena (BUŠTA, P., KNĚŽÍNEK, J.: Praha 2016, s. 113).
Značka vyznačuje místo uzpůsobené pro přecházení chodců přes pozemní komunikaci.
Řidič vozidla nesmí chodce přecházejícího pozemní komunikaci v místě pro přecházení ohrozit.
Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe nebo ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
Díky svému grafickému provedení bude značka č. V 7b zřejmě snadno zaměnitelná s vodorovnou dopravní značkou č. V 8a „Přejezd pro cyklisty“. Jelikož však ani chodec v místě pro přecházení vozovky, ani cyklista na přejezdu pro cyklisty nemá přednost a jejich povinnosti ve vztahu k překonání vozovky a k přijíždějícím vozidlům jsou v zásadě obdobné, nemělo by to znamenat podstatné riziko pro bezpečnost provozu (BUŠTA, P., KNĚŽÍNEK, J.: Praha 2016, s. 113).