Ve stále probíhající kampani „Vidíme se“ krajští koordinátoři BESIP chodcům rozdávají reflexní prvky; poradí, jak je nejlépe na oblečení umístit a vysvětlují, proč a za jakých podmínek je nutné tyto reflexní prvky nosit. O preventivní a dopravně bezpečnostní akce je mezi veřejností poměrně velký zájem, ale mnozí účastníci se stále domnívají, že označení reflexními prvky je pouhým doporučením. Není. Je to povinnost ze zákona o silničním provozu, účinná od 20. února letošního roku.
Z § 53:
(…)
(3) Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na pozemních komunikacích nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci
(…)
(9) Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Pokuta za nesplnění této povinnosti může podle § 125c dosáhnout až 2 500 Kč.
Z jaké vzdálenosti jsou řidičem vozidla za tmy, mlhy nebo hustého sněžení rozeznatelné barvy oblečení chodců? A jak tuto vzdálenost prodlužují reflexní prvky? Obrázek jsme převzali z: