Jednou z možných sankcí za spáchaný přestupek je uložení pokuty v blokovém řízení. Je to zrychlené řízení o přestupcích, které se vyznačuje neformálností a bezprostředním účinkem. Projednávat se tímto způsobem mohou méně závažné přestupky. Zákon o silničním provozu v § 125c výslovně stanoví, které přestupky je možné projednat v blokovém řízení. Podstata blokového řízení spočívá v tom, že pokuta se uloží zpravidla na místě a bez dalšího projednávání.
Podmínkami blokového řízení jsou:
Pokud obviněný z přestupku odmítne pokutu zaplatit, nelze přestupek v blokovém řízení projednat. Proti uložení pokuty v blokovém řízení nelze podat žádný opravný prostředek. Obnovu blokového řízení soudní judikatura až na výjimky vylučuje. Soudní přezkum rozhodnutí vydaného v blokovém řízení je vyloučen z důvodu nevyčerpání řádných opravných prostředků v důsledku souhlasu přestupce.
Přezkumné řízení, v němž bude přezkoumáváno rozhodnutí o uložení pokuty v blokovém řízení, lze zahájit nejpozději do 6 měsíců od právní moci tohoto rozhodnutí.
Nemůže-li pachatel přestupku zaplatit pokutu na místě, vydá se mu blok na pokutu na místě nezaplacenou s poučením o způsobu zaplacení pokuty, o lhůtě její splatnosti a o následcích nezaplacení pokuty. Převzetí tohoto bloku pachatel přestupku potvrdí.
Pověřené osoby jsou povinny prokázat, že jsou oprávněny ukládat a vybírat pokuty v blokovém řízení. Na pokutových blocích vyznačí, komu, kdy a za jaký přestupek byla pokuta v blokovém řízení uložena.
Více o přestupkovém řízení v zákoně č. 200/1990 Sb., o přestupcích.