Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, jestli může vozovku bezpečně přejet. Nesmí přitom ohrozit sebe ani ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Na takovém přejezdu však pro cyklisty není stanovena přednost v jízdě, jako je tomu v případě přecházení vozovky chodci na vyznačených přechodech pro chodce.
Přejezd pro cyklisty, vyjádřený svislou a vodorovnou dopravní značkou:
Svislá dopravní značka č. IP 7 označuje přejezd pro cyklisty vyznačený vodorovnou dopravní značkou „Přejezd pro cyklisty“(č. V 8a) a to zejména tam, kde by jej řidič jinak neočekával.
Vodorovná značka vyznačuje plochu, která je určena pro přejíždění cyklistů přes pozemní komunikaci.
Značka vyznačuje plochu určenou pro přejezd cyklistů přes pozemní komunikaci bezprostředně sousedící s přechodem pro chodce.
Plocha určená pro přejezd cyklistů přes pozemní komunikaci může být zvýrazněna určeným symbolem nebo značkou „Jízdní pruh pro cyklisty“.
Sdružený přechod pro chodce a přejezd pro cyklisty:
Značka označuje přechod pro chodce sdružený s plochou určenou pro přejezd cyklistů přes pozemní komunikaci v místě křížení stezky pro chodce a cyklisty s jinou pozemní komunikací.
Jak přejíždět přejezd pro cyklisty?
Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu
§ 57 odst. 8
(...)
(8) Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, cyklista smí přejíždět vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. (...).
Kde se jezdí na přejezdu pro cyklisty?
§ 57 odst. 8
(...). Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo.
Z § 5 odst. 2 písm. h) vyplývá, že
Řidič jiného vozidla nesmí ohrozit cyklistu přejíždějícího pozemní komunikaci na přejezdu pro cyklisty.