Dne 3. a 4. února 2016 byla v Karlovarském kraji zastavena vozidla k silniční kontrole a za účelem kontrolního nízkorychlostního vážení. Řidiči souprav přepravujících dřevo dopravců ze SRN předložili „Rozhodnutí o zvláštním užívání pozemních komunikací“.
Při kontrole však bylo zjištěno, že podmínky těchto povolení nedodrželi. V obou případech nedodrželi trasu povolenou pro přepravu, navíc vozidlo ze 4. 2. 2016 nemělo doprovod. Vozidlo dne 3. 2. 2016 provádělo dle informace řidiče pravděpodobně kabotážní přepravu, toto se však nedalo prokázat, neb z předloženého dokladu o nákladu nelze určit, odkud a kam přeprava byla prováděna.
Porušení zjištěná při kontrole:
1. Vozidla byla přetížena a byly překročeny povolené rozměry.
2. Řidiči nedodrželi stanovené trasy pro přepravu.
3. Řidič neměl český doprovod (byl delší než 22 m).
4. Předložené doklady od nákladu byly neúplné, chyběl údaj, odkud kam vozidlo provádí přepravu, kdo je odesilatelem a příjemcem.
5. U obou vozidel byly navíc zjištěny závady na technickém stavu kategorie "B".
6. V sociálních předpisech byly zjištěny závady „malého porušení“.
Zvláštní užívání pozemních komunikací upravuje zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Podle § 25 odst. 13:
(13) Prováděcí předpis stanoví náležitosti žádosti o povolení zvláštního užívání dálnice, silnice a místní komunikace a náležitosti rozhodnutí v této věci.
Prováděcím předpisem je vyhláška č. 104/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů
§ 40
Zvláštní užívání komunikací
(K § 25 odst. 13 zákona)
(1) Žádost o povolení zvláštního užívání komunikace předkládá silničnímu správnímu úřadu ten, v jehož zájmu nebo kvůli jehož činnosti má být zvláštní užívání komunikace povoleno; jsou-li takovým důvodem stavební práce, předkládá žádost zhotovitel, pokud příslušný silniční správní úřad nestanoví jinak.
(2) Žádost o povolení zvláštního užívání podle § 25 odst. 6 písm. a) zákona obsahuje:
a) účel, rozsah a dobu přepravy, zda a kdy se bude opakovat,
b) návrh trasy přepravy s přesným uvedením průběhu trasy a přibližným uvedením časového rozvrhu přepravy,
c) druh, typ a státní poznávací značky vozidel, jichž má být při přepravě použito,
d) hmotnost vozidla, počet, zatížení a rozvor jednotlivých náprav, počet, rozměr, huštění a typ pneumatik jednotlivých náprav, nejmenší poloměr otáčení vozidla nebo soupravy a tomu odpovídající nejmenší vnější poloměr otáčení,
e) nákres obrysu vozidla nebo soupravy s vyznačením rozměrů a umístění nákladu.
(3) Přepravy podle předchozího odstavce o celkové hmotnosti vyšší než 60 tun nebo nadměrných rozměrů10) lze povolit jen výjimečně, pokud žadatel prokáže, že není technicky reálné snížit hmotnost nebo rozměry přepravy ani použít jiného způsobu přepravy a že zatížitelnost mostů a únosnost vozovek ověřené statickým posouzením umožní realizaci přepravy.
(4) Žádost o povolení zvláštního užívání podle § 25 odst. 6 písm. b) a f) zákona obsahuje náležitosti stanovené v odstavci 2 písm. a) až c) a v odstavci 5 písm. d); jde-li o zvláštní užívání podle § 25 odst. 6 písm. f) zákona, žádost obsahuje také návrh způsobu ochrany vozovky dotčené silnice nebo místní komunikace před poškozením.
(5) Žádost o povolení zvláštního užívání podle § 25 odst. 6 písm. c) až e) zákona obsahuje:
a) přesné určení místa, účelu a doby zvláštního užívání a způsobu jeho realizace (jaký druh stavebních prací, jaký způsob prodeje a v jakém zařízení, jaký rozsah akce apod.),
b) jméno a příjmení toho, kdo má za průběh zvláštního užívání zodpovídat, jeho datum narození, telefon a adresu (u právnických osob jejich název, sídlo a IČO),
c) odhadovaný vliv zvláštního užívání (popřípadě ruchu tímto užíváním vyvolaného) na bezpečnost a plynulost provozu na dotčeném úseku komunikace a návrh na řešení vzniklé situace,
d) povolení k provozování předmětu činnosti v rámci zvláštního užívání, pokud je takové povolení zapotřebí podle zvláštních předpisů,11)
e) stanovisko dotčených správních úřadů, pokud je to zapotřebí podle zvláštních předpisů.12)
(6) Žádost o povolení zvláštního užívání podle § 25 odst. 6 písm. g) zákona obsahuje
a) účel, rozsah a termín zvláštního užívání,
b) jméno a příjmení toho, kdo má za průběh zvláštního užívání odpovídat, jeho adresu a datum narození, telefon (u právnických osob název, sídlo a identifikační číslo),
c) návrh trasy pohybu vozidla,
d) základní technické údaje vozidla
1. druh vozidla,
2. tovární značka, typ (je-li identifikovatelný),
3. výrobní číslo (je-li na vozidle uvedeno),
4. rozměry (délka, šířka a výška),
5. provozní hmotnost, případně nejvyšší technicky přípustná hmotnost,
6. počet náprav a zatížení jednotlivých náprav,
7. světelná zařízení vozidla (druh, počet a umístění),
8. nejvyšší konstrukční rychlost,
e) nákres obrysu vozidla, ve kterém jsou vyznačeny rozměry vozidla a umístění světelných zařízení, nebo fotografie vozidla zepředu, z boků a zezadu.
(7) Povolení zvláštního užívání podle § 25 odst. 6 písm. a) zákona obsahuje trasu, způsob a dobu přepravy; dále může obsahovat zejména rychlost jízdy, doprovod a další opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti provozu, ochrany dalších účastníků provozu, vozovek, mostů a drážních zařízení (přejezdů, kolejí, trolejového vedení), vedení a jiných inženýrských sítí, vlastníků sousedních nemovitostí apod.
(8) V povolení podle odstavce 6 může být dále žadateli uloženo, aby písemně oznámil všem dotčeným správním úřadům a vlastníkům nemovitosti provedení nezbytných stavebních a jiných úprav. V oznámení žadatel uvede dobu provedení (popř. odstranění), místo, účel, rozsah a jednoduchý technický popis těchto úprav. Týkají-li se nutné úpravy drah, inženýrských sítí a jiných vedení, vodních toků, vodohospodářských a jiných děl a chráněných území, postupuje se podle zvláštních předpisů.12)
(9) Povolení zvláštního užívání podle § 25 odst. 6 písm. b) a f) zákona obsahuje stejné náležitosti jako žádost o toto povolení podle odstavce 4.
(10) Povolení způsobů zvláštního užívání podle § 25 odst. 6 písm. c) až e) zákona obsahuje:
a) přesné určení místa, účelu a doby zvláštního užívání a způsobu jeho realizace (jaký druh stavebních prací, jaký způsob prodeje a v jakém zařízení, jaký rozsah akce apod.),
b) jméno a příjmení toho, kdo má za průběh zvláštního užívání zodpovídat, jeho datum narození, telefon a adresu (u právnických osob jejich obchodní jméno, sídlo a IČO),
c) stanovení dopravního značení, pokud je zvláštním užíváním vyvolána jeho potřeba nebo změna,
d) termín a způsob uvedení komunikace do původního stavu (úklid, vyčištění apod.).
(11) Povolení zvláštního užívání podle § 25 odst. 6 písm. g) zákona obsahuje
a) stanovení trasy pohybu vozidla a doby, ve které je zvláštní užívání přípustné,
b) jméno a příjmení toho, kdo má za průběh zvláštního užívání odpovídat, jeho adresu a datum narození, telefon (u právnických osob název, sídlo a identifikační číslo),
c) technické požadavky na vozidlo
1. zajištění řádného technického stavu brzdového systému,
2. zákaz úniku provozních kapalin,
3. vybavení vozidla funkčním světelným zařízením (světlomety s potkávacími světly, přední a zadní obrysová světla, přední a zadní směrová světla a při konstrukční rychlosti nad 6 km/h též brzdová světla), které musí svým umístěním a barvou odpovídat zvláštnímu právnímu předpisu.12a)
(12) Povolení podle odstavce 11 může obsahovat též stanovení podmínky doprovodného vozidla nebo další podmínky k zajištění bezpečnosti, plynulosti a ochrany dalších účastníků provozu anebo požadavky dané zvláštním charakterem vozidla (použití přenosné soupravy světel, použití výstražného světelného zařízení oranžové barvy apod.). V povolení se dále stanoví podmínka, že samojízdné pracovní stroje nebo přípojná vozidla traktorů, které nejsou vybaveny pneumatikami, musí být při jízdě na komunikaci opatřena tak, aby nedošlo k poškození vozovky, a že nesená zařízení musí být zajištěna tak, aby nemohlo dojít k jejich vlečení po komunikaci.